Boys Varsity Cross Country, Coed Varsity Cross Country · Middies Shined Bright At GMC Championship


The Middies FAMILY came out to support our runners!!

 

For the first time since 2006, the Middies entered a full  Girls team in the GMC Championship. The girls did not disappoint, as they finished 9th as a team and Bre Boyle received All League!

Middies 219 points

23 Breanna Boyle Middletown 20:54.5 23
24 Anna Munoz Sycamore 20:55.4 24
25 Jemma Pooley Sycamore 21:02.3 25
26 Marina Walter Colerain 21:06.4 26
27 Emma Lucas Oak Hills 21:07.7 27
28 Grace Abrams Princeton 21:14.8 28
29 Lauren Burns Princeton 21:18.4 29
30 Kaitlin Thomas Fairfield 21:20.6 30
31 Marissa Thorp Sycamore 21:25.0 31
32 Gabrielle Tackett Fairfield 21:41.6 32
33 Anna Kluesener Lak. East 21:53.2 33
34 Clare Taphorn Colerain 21:53.9 34
35 Maria Shomo Sycamore 22:01.9 35
36 Melanie Kessler Princeton 22:05.4 36
37 Emma Anglin Fairfield 22:35.1 37
38 Isabelle Ritzie Fairfield 22:42.0 38
39 Claire Berlier Sycamore 22:47.4 39
40 Kassie Martin Lak. West 22:50.0 40
41 Ameilia Boerger Colerain 22:50.3 41
42 Cadyn Mathis Middletown 22:51.0 42
43 Amane Ohhashi Lak. West 22:59.0 43
44 Hannah Best Fairfield 23:06.0 44
45 Mo Stevens Lak. West 23:11.7 45
46 Emily Turner Lak. West 23:18.7 46
47 Kayla Compton Fairfield 23:25.3 47
48 Ellie Tito Lak. West 23:26.1 48
49 Bailey Warner Middletown 23:29.4 49
50 Cailey Hurst Fairfield 23:34.8 50
51 Caroline Campbell Middletown 23:40.4 51
52 Lydia Maynus Colerain 23:48.1 52
53 Anna Wells Lak. West 23:49.3 53
54 Kenzie Coffey Middletown 23:57.1 54

 

The Boys continue to improve as they finished 7th overall ,and all 5 runner ran a PR! Noah Locke received All League.

Middies 212 points

21 Noah Locke Middletown 16:57.4 21
22 Matthew Imm Princeton 16:58.8 22
23 Easton Crowther Lak. West 17:00.1 23
24 Sekani Cole Sycamore 17:08.5 24
25 Reece Pandilidis Sycamore 17:09.4 25
26 Marshall Novean Lak. East 17:11.2 26
27 Aidan Mahaffey Lak. East 17:11.7 27
28 Joe Helmes Oak Hills 17:11.8 28
29 Braeden Fedders Mason 17:14.3 29
30 Noah Mckee Oak Hills 17:14.8 30
31 Nathan Sheriff Fairfield 17:20.1 31
32 Elijah Hannah Fairfield 17:21.3 32
33 Dylan Vanderpool Fairfield 17:24.7 33
34 Haitham Eid Lak. East 17:26.1 34
35 Tommy Luensman Fairfield 17:34.0 35
36 Alex Taft Oak Hills 17:49.6 36
37 Patrick Shepard Sycamore 17:54.6 37
38 Cannon Kartye Oak Hills 17:56.2 38
39 Connor Christenson Sycamore 17:58.1 39
40 Curtis Fowler Middletown 18:02.2 40
41 Zach Giesenschlag Sycamore 18:05.7 41
42 A.j. Ludwig Fairfield 18:06.0 42
43 Brandon Moore Lak. East 18:10.9 43
44 Zack Kroger Oak Hills 18:16.2 44
45 Michael Graham Fairfield 18:23.6 45
46 Andrey Rioux Colerain 18:28.5 46
47 Jack Betz Princeton 18:28.7 47
48 Landon Cornwall Middletown 18:29.7 48
49 Will Chaney Colerain 18:43.2 49
50 Alex Larin Middletown 18:52.0 50
51 Jackson Hattersely Colerain 19:09.7 51
52 David Trinh Princeton 19:14.9 52
53 Taft Hargrove Middletown 19:22.7 53